Катедра “Електротехника и електроника” произлиза от катедра “Електротехника и топлотехника”, която е образувана още при разкриването на Факултета по хранителна промишленост към ВСИ “Васил Коларов” в гр. Пловдив с ръководител на катедрата проф. инж. Коцо Христов. Катедрата се запазва и след прерастването на този факултет във Висш институт по хранителна и вкусова промишленост през 1953 г.
През 1973 г. катедра “Електротехника и топлотехника” се разделя на “Топлотехника” и „Автоматизация на производството”. По решение на Академичния съвет за кратко време в периода 1975-76 г. катедрата се нарича “Автоматизация на производството и електротехника”.
През 1990 г. с решение на АС се създава нова катедра “Електротехника, електроника и програмиране” чрез отделяне от катедра “Автоматизация на производството” с ръководител на катедрата проф. Георги Кривошиев. След пенсионирането му през 1991 г. катедрата се ръководи от доц. Димитър Цанков. От 1993 г. до 2003 г. ръководител на катедрата е доц. Иван Маслинков.
С решение на АС през януари 2003 г. катедрата е преименувана в катедра “Електротехника и електроника” като част от преподавателите на катедрата, водещи занятията по Информатика и Програмиране преминават към новосъздадената катедра “Информатика и статистика”.
В периода 2004 - 2008 г. катедрата се ръководи от доц. Георги Динков, а в периода 2008 - 2012 г. - отново от доц. Иван Маслинков. От 2012 г. ръководител на катедрата е проф. Николай Банков.
Катедрата е общообразователна. Тя осигурява значителна част от фундаменталната електротехническа подготовка на студентите от трите факултета и в двете образователно-квалификационни степени – бакалавър и магистър. От 2008 г катедрата е акредитирана да води обучение на докторанти по научната специалност “Индустриална електроника”.
В катедрата се извеждат следните дисциплини:
За ОКС “Бакалавър”:
- - Електротехника и електроника (за специалности от технически и стопански факултети)
- - Приложна електротехника и електроника (за специалности от технологичен факултет)
- - Теоретична електротехника - I и ІІ ч.
- - Електрически измервания
- - Полупроводникови елементи
- - Импулсна и цифрова схемотехника
- - Аналогова схемотехника
- - Електрически машини и апарати
- - Техническа безопасност
- - Материалознание
- - Електро- хидро- и пневмозадвижване
За ОКС “Магистър”:
- - Теоретична електротехника - І част
- - Електрически измервания
- - Енергийна ефективност на електрически, електронни и топлинни съоръжения
- - Електрическа енергия от възобновяеми енергийни източници
- - Сградна автоматизация
- - Електрообзавеждане
- - Токозахранващи устройства
- - Преобразувателна техника
- - Енергоефективно управление на електрически машини
- - Енергийна ефективност на силови електронни устройства
- - Системи за непрекъсваемо електрозахранване
- - Автоматизирани производствени системи
Общо в катедра “Електротехника и електроника” са защитени 13 дисертации за присъждане на образователната и научна степен “доктор”, 2 дисертации за научната степен “Доктор на техническите науки” и са хабилитирани 3 професори и 11 доценти.
В катедрата се провеждат научни изследвания, консултации, експертизи, курсове за следдипломна квалификация и др. в областта на електротехнологиите, електротехниката, преобразувателната техника, индустриалната електроника, на техническата безопасност и на електроенергийната ефективност. Катедрата има натрупан богат опит в областта на развойната, инженерингова и внедрителска дейност, като е участвала в съвместни проекти с редица наши водещи фирми, предприятия и организации. Всяка година преподаватели от катедрата подготвят студентски отбори за участие в Републиканска студентска олимпиада по Теоретична електротехника.
Извеждането на учебния процес се подпомага от техническите сътрудници: Георги Момчилов и Росица Мицкова-Михова. По-рано сътрудници са били още Николай Драгоилов, Иванка Атанасова, Светлана Петрова, инж. Недялка Спаски и Гергана Кавръкова.
E-mail за връзка с катедрата: e_e@uft-plovdiv.bg